S.r.o. popri zamestnaní v roku 2024 - aké sú podmienky, odvody, dane

Ste zamestnaný, ale uvažujete nad podnikaním popri práci? V tomto článku preberieme dôležité aspekty podnikania na s.r.o. popri práci zamestnanca pracujúceho na pracovnú zmluvu.

Za akých podmienok je možné otvoriť s.r.o. pri zamestnaní?

Vo všeobecnosti platí, že ako zamestnanec v súkromnej sfére, ktorý pracuje na pracovnú zmluvu, môžete podnikať aj keď ste zamestnaný. Pri začiatku podnikania ale musíte zvážiť, akú činnosť chcete vykonávať a či daná činnosť nemá konkurenčný charakter vo vzťahu k Vášmu zamestnávateľovi.

Ak by mala konkurenčný charakter, bude Vašou povinnosťou si najprv vyžiadať súhlas od zamestnávateľa na výkon podnikateľskej činnosti v zmysle § 83 ods. 1 Zákonníka práce

Súhlas si vyžiadajte vždy písomnou formou. Ak sa Váš zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní, platí fikcia udelenia súhlasu. Majte na pamäti, že ak Vám daný súhlas zamestnávateľ neudelil, resp. ho vzal späť z vážnych dôvodov, Vy budete nútený zabezpečiť ukončenie podnikateľskej činnosti.

Ak ste zamestnancom v štátnej sfére, tak na Vás platí všeobecný zákaz podnikania či vykonávania inej zárobkovej činnosti, ktorá je zhodná alebo obdobná s činnosťou uvedenou v opise Vášho štátnozamestnaneckého miesta.

 

Odvody zamestnanca, ktorý je spoločník/konateľ s.r.o.

Samotná odvodová povinnosť Vás ako fyzickej osoby bude závisieť od toho, ako si nastavíte vyplácanie odmeny/zisku vo Vašej spoločnosti. Môžete si vyplácať mzdu (odmenu), alebo len podiel na zisku, prípadne v jednotlivom roku si nevyplatíte ani odmenu konateľa/spoločníka, ani podiel na zisku. 

Vyplatenie mzdy alebo odmeny z vlastnej s.r.o.

Vo svojej spoločnosti sa môžete rozhodnúť, že sa zamestnáte a budete si vyplácať mzdu, prípadne pravidelnú alebo nepravidelnú odmenu. V prípade vyplácania mzdy bude musieť Vaša spoločnosť zrážať odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne rovnako ako pri bežnom inom zamestnancovi. Takisto Vaša s.r.o. bude povinná zrážať aj preddavok na daň zo závislej činnosti. V tomto prípade je daňovo-odvodové zataženie najvyššie.

Namiesto vyplácania mzdy sa môžete rozhodnúť, že uzatvoríte s firmou zmluvu o výkone funkcie a budete si vyplácať odmenu. Vyplatenie odmeny si môžete nastaviť na pravidelné, alebo nepravidelné obdobie, čo bude mať vplyv na odvodové zaťaženie. 

Ak si nastavíte pravidelné vyplácanie odmeny, tak odvodové zaťaženie je nasledovné:

  • 15% tvorí zdravotný odvod, z ktorého 11% platí Vaša spoločnosť a 4% platíte Vy,
  • 33,55% tvorí odvod do Sociálnej poisťovne, z ktorého 24,15% platí Vaša spoločnosť a zvyšných 9,4% hradíte Vy.

Ak si budete vyplácať odmenu nepravidelne, odvody budú v nasledovnej výške:

  • zdravotný odvod bude stále vo výške 15%, ale
  • odvody do Sociálnej poisťovne budú nižšie a to výške 28,75%, pričom Vaša spoločnosť hradí 21,75% a zvyšných 7% platíte Vy.

Vyplatenie podielu na zisku

Vo svojej vlastnej s.r.o. nemusíte byť zamestnaný. Ako spoločník máte nárok na podiel z vytvoreného zisku spoločnosti (dividenda). Toto právo vyplýva z postavenia spoločníka spoločnosti a to bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste vo firme zamestnancom, konateľom, alebo máte uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie.

Aby Vám mohol byť vyplatený podiel zo zisku, tak musia byť splnené určité podmienky. Najprv z dosiahnutých výnosov musia byť doplnené jednotlivé fondy, napr. rezervný fond, čo je povinnosť vyplývajúca priamo z Obchodného zákonníka. 

O rozdelení zisku následne musí rozhodnúť valné zhromaždenie, resp. pri jednoosobovej eseročke o tom rozhoduje jediný spoločník.

Podiel na zisku si viete vyplatiť najskôr v zdaňovacom období, ktoré nasleduje po zdaňovacom období, v ktorom Vaša spoločnosť zisk dosiahla. Napríklad zisk dosiahnutý v roku 2024 si viete najskôr vyplatiť v roku 2025. 

Z podielu na zisku dosiahnutého v roku 2024 máte povinnosť zaplatiť jednorazovú daň z dividend vo výške 10%. Z takto vyplateného zisku nemáte povinnosť platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne či zdravotnej poisťovne.

 

Dá sa to aj úplne bez daní a odvodov?

Ak máte iné zamestnanie ako vo vlastnej s.r.o. (teda pracujete pre iného zamestnávateľa ako je Vaša vlastná firma), môže existovať aj režim, v ktorom za účasť vo Vašej spoločnosti nezaplatíte ako fyzická osoba v konkrétnom roku žiadne dane a odvody.

Vaša s.r.o. samozrejme musí z dosiahnutého zisku zaplatiť daň z príjmu. Ale vy ako fyzická osoba, ak v príslušnom roku nedosiahnete nárok na žiadnu odmenu/mzdu, ani podiel na zisku, nebudete musieť v danom roku odvádzať ako spoločník a konateľ s.r.o. žiadne odvody a dane (za predpokladu, že ste zamestnancom u iného zamestnávateľa). 

 

Dane s.r.o.

Vaše zamestnanie nijako nesúvisí s daňovou povinnosťou Vašej spoločnosti. Od výšky zdaniteľných príjmov (výnosov) Vašej eseročky sa bude odvíjať sadzba dane.

Sadzby dane z príjmu pre s.r.o. sú nasledovné:

  • základná sadzba dane je 21%, alebo
  • znížená sadzba dane 15% sa aplikuje v prípade, ak Vaše zdaniteľné príjmy (výnosy) neprevyšujú sumu 60.000,-€ od roku 2024.

Od roku 2024 je účinná novela zákona o dani z príjmov, ktorou zákonodarca zaviedol novú daňovú povinnosť - minimálna daň pre právnické osoby (kedysi označovaná aj ako daňová licencia). Bližšie informácie o jej výške, ako aj podmienkach, kedy ju treba platiť a kedy nie sa dočítate v našom osobitnom článku o minimálnej dani právnických osôb.

Takisto musíte myslieť na to, že budete podávať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby. Daňové priznanie musíte podať bez ohľadu na výšku dosiahnutých príjmov (výnosov).

 

Vedenie účtovníctva

V zmysle zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve je každá s.r.o. povinná účtovať v systéme podvojného účtovníctva. V porovnaní s jednoduchým účtovníctvom ide o zložitejšie účtovanie, ktoré nezvládne každý. 

Ďalšou otázkou je, že či budete aj zamestnávať ľudí, pretože v tomto prípade musíte zabezpečiť nielen vedenie podvojného účtovníctva, ale zvládnuť aj mzdové účtovníctvo a personalistiku. 

 

Ako založiť s.r.o. popri zamestnaní?

Ako zamestnanec nezabudnite na to, že v prípade, ak by vaše podnikanie malo konkurenčný charakter k vášmu zamestnávateľovi bude Vašou povinnosťou si najprv vyžiadať súhlas od zamestnávateľa na výkon podnikateľskej činnosti v zmysle § 83 ods. 1 Zákonníka práce a to v písomnej forme.

Samotný postup založenia s.r.o. je pre zamestnanca rovnaký ako u iných osôb. Najskôr je potrebné podpísať zakladateľské dokumenty a získať súhlas vlastníka nehnuteľnosti k zápisu sídla prípadne objednať virtuálne sídlo. Následne si vybavíte živnostenské oprávnenia pre vašu s.r.o.. Ako posledný krok je podanie návrhu na zápis do obchodného registra.

Ak ste rozhodnutý, že by ste chceli začať podnikať, no nechcete byť zaťažený jednotlivými administratívnymi procesmi, môžete založenie Vašej eseročky vybaviť aj online cez portál SroOnline.sk.

 
Náš autor: Tomáš Hôra

Náš autor: Tomáš Hôra

Advokát spolupracujúci s portálom SroOnline.sk. Venuje sa najmä právnemu poradenstvu pre podnikateľov. Špecializuje sa na právo obchodných spoločností, obchodné a pracovné právo. Vyštudoval právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Počas štúdia získal prax aj v medzinárodnej advokátskej kancelárii, ktorú ďalej prehlboval aj po štúdiu, keď pôsobil v jednej z významných slovenských advokátskych kancelárii. Následne sa osamostatnil a založil si vlastnú advokátsku kanceláriu. Advokátske skúšky ako jeden z mála absolvoval s vyznamenaním.