Likvidácia je prirodzený a najčastejšie využívaný spôsob dobrovoľného ukončenia činnosti firmy. Zrušenie s.r.o. formou likvidácie je možné len pri "zdravých" firmách (s.r.o. nesmie mať viac záväzkov ako majetku).
Kliknite na tlačidlo "Objednať" a v interaktívnom online formulári vyplníte potrebné údaje
Po zaevidovaní platby zašleme na váš email vygenerované dokumenty k likvidácii, ktoré podpíšete podľa inštrukcii. Váš účtovník vyhotoví účtovné závierky a podá ich na daňový úrad
Po novom je spoločnosť povinná zložiť preddavok na likvidáciu vo výške 1500 eur do notárskej úschovy. Suma preddavku sa vráti poslednému likvidátorovi po výmaze s.r.o. z OR
Administratívu súvisiacu s likvidáciou a výmazom z OR zabezpečíme za vás
Pokračujte na formulár k likvidácií S.R.O. online hneď teraz a za pár minút si vyklikáte všetko potrebné.
Ak máte ešte nejaké otázky, vyplňte len nezáväzný formulár s otázkou. S likvidáciou s.r.o. nás už oslovilo viac ako 557 spoločností.
Odhadovaný čas na celý proces od vstupu do likvidácie po výmaz z obchodného registra je približne 7-9 mesiacov. Zákonom stanovená doba likvidácie je minimálne 6 mesiacov a ďalšie 1-3 mesiace sú vyhradené na súvisiace administratívne úkony. Skutočný čas na proces likvidácie môže byť rozdielny od prípadu k prípadu v závislosti od stavu konkrétnej spoločnosti, aktivity jej spoločníkov/likvidátorov prípade jej veriteľov.
Vo väčšine prípadov je do funkcie likvidátora ustanovený konateľ spoločnosti, v ktorej sa likvidácia vykonáva. Zákonnou požiadavkou na funkciu likvidátora je, že ide o plnoletú bezúhonnú fyzickú osobu, ktorá s ustanovením do funkcie súhlasí a ktorá má na Slovensku pobyt alebo občianstvo SR. Voči likvidátorovi nesmie byť v čase jeho zápisu do OR vedené exekučné konanie. Okrem osôb spomenutých vyššie likvidátorom tiež môže byť osoba, ktorá je zapísaná do zoznamu správcov konkurznej podstaty.
Podľa novej právnej úpravy platí, že spoločnosť vstupuje do likvidácie až zápisom likvidátora do obchodného registra, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
V zásade platí, že záväzky spoločnosti ako také nebránia vstupu do likvidácie, za podmienky, že spoločnosť má dostatočný majetok na úhradu svojich záväzkov. Prekážkou v likvidácií je teda situácia, ak má spoločnosť viac záväzkov ako majetku (firma v predĺžení). V takomto prípade je potrebné podať návrh na vyhlásenie konkurzu a teda likvidácia nie je možná.
Pri ukončení likvidácie (resp. pred podaním návrhu na výmaz z OR) nesmie mať spoločnosť daňové nedoplatky a ani nedoplatky voči Sociálnej poisťovni.
Základnou podmienkou je zdravá firma (spoločnosť, ktorá nie je v predĺžení, tzn. firma nesmie mať viac záväzkov ako majetku). Každá s.r.o. musí mať ustanoveného likvidátora, ktorým je štandardne konateľ spoločnosti, v ktorej sa likvidácia vykonáva. Rozhodnutie o zrušení s.r.o. s likvidáciou sa prijíma minimálne dvojtretinovou väčšinou všetkých hlasov spoločníkov. Spoločenská zmluva môže určiť vyšší počet hlasov potrebných na prijatie rozhodnutia o zrušení.
V prípade ak máte reálneho záujemu o pokračovanie v podnikaní vo vašej s.r.o., je možné zvážiť aj tento postup. Vyhľadávaniu záujemcov o kúpu/predaj spoločností sa nevenujeme, avšak ak nájdete záujemcu, vieme vám pomôcť so samotnou administratívou pri prevode s.r.o. - pozrite si sekciu Zmeny v s.r.o.. V žiadnom prípade však neodporúčame účelové prepisy na neznáme osoby, ktoré nemajú záujem v podnikaní pokračovať. V danom prípade by ste sa mohli dopustiť trestného činu nekalej likvidácie.
Nová právna úprava sa vzťahuje na všetky likvidácie, ktoré nemali likvidátora zapísaného do obchodného registra najneskôr do 30.9.2020. Ak teda ste v situácii, že ste s likvidáciou ešte nezačali a nemáte v obchodnom registri zapísaného likvidátora, bude sa na vás v plnej miere vzťahovať už nová právna úprava.
Viac ako 10000 klientov
Likvidácia s.r.o. je zdĺhavý proces. Preto je vhodné začať so zrušením SRO čo najskôr.