Prechod zo živnosti SZČO na s.r.o. - postup ako na to v roku 2024

Prechod zo živnosti na s.r.o. v roku 2024 možno rozdeliť do 4 krokov. Na úvod je potrebné uviesť, že samotný prechod zo živnosti na s.r.o. nie je zmenou právnej formy podnikania. Pôvodná živnosť a novozaložená s.r.o. sú samostatnými a rozdielnymi právnymi subjektmi. Ak sa živnostník rozhodne pre takýto prechod, znamená to prakticky zakladanie novej s.r.o. a následne zrušenie jeho živnosti.

Tento postup obsahuje:

  1. KROK: Založenie s.r.o.
  2. KROK: Prechod práv a povinností zo živnosti na s.r.o.
  3. KROK: Zrušenie (pozastavenie) živnosti
  4. KROK: Povinnosti po zrušení živnosti 

1. KROK: Založenie s.r.o.

Samotný postup založenia s.r.o. môže byť veľmi rýchly no pomerne zložitý. Prvým krokom je výber obchodného mena spoločnosti, jej sídla a predmetov podnikania. Ďalej nasleduje vypracovanie zakladateľských dokumentov a ich podpis. Na základe týchto dokumentov sa podáva ohlásenie živnosti pre novú s.r.o.. Po vydaní živnostenského listu sa podáva návrh na zápis do obchodného registra. Nakoľko je samotný proces založenia eseročky zložitejší, pripravili sme pre Vás v samostatnom článku postup na založenie s.r.o.. Ak zveríte celý proces založenia sro špecializovanej firme (naša spoločnosť je jednou z nich), celý proces vybavia za Vás a dokážu Vám ušetriť nemalé peniaze. Cena za kompletné zakladanie sro sa pohybuje okolo 249,- eur vrátane všetkých poplatkov. 

2. KROK: Prevod prípadného majetku a zmluvných vzťahov

Ak sa živnosť SZČO prevádzkovala jednoduchším spôsobom, t.j. ak živnostník nemal majetok ani záväzky alebo zmluvné vzťahy, tento krok je možné vynechať. Po vzniku novej sro je však potrebné všetky zmluvné vzťahy pôvodnej živnosti previesť na novozaloženú spoločnosť a to najčastejšie na základe zmluvy alebo dodatkom k pôvodnej zmluve. Prípadný hmotný a nehmotný majetok pôvodnej firmy živnostníka je potrebné vyradiť pre účely odpisov a dane z príjmov a v novej spoločnosti zas rovnako správne zaradiť.  

Komplexným riešením na prevod práv a povinností môže byť aj uzavretie zmluvy o predaji podniku podľa § 476 a nasl. obchodného zákonníka. Touto zmluvou sa totiž prevádzajú všetky veci, iné práva a iné majetkové hodnoty (vrátane duševného vlastníctva), ktoré slúžia na prevádzkovanie podniku. Nová eseročka teda nadobudne všetok majetok, práva a záväzky, na ktoré sa predaj vzťahuje a to aj pracovnoprávne vzťahy k zamestnancom. Podstatnými náležitosťami zmluvy sú najmä dohoda o prevode vlastníctva k veciam, iným právam a iným majetkovým hodnotám, prevzatie záväzkov z predávajúceho na kupujúceho a kúpna cena. Zmluva musí byť písomná a podpisy oboch zmluvných strán musia byť úradne overené. 

3. KROK: Zrušenie (pozastavenie) živností SZČO

Pre plynulý prechod zo živnosti na s.r.o. je potrebné po vzniku s.r.o. zrušiť alebo pozastaviť živnosť. Zrušiť živnosť je možné buď cez online formulár na zrušenie živnosti alebo podaním papierového oznámenia o ukončení podnikania podaného na miestne príslušný okresný úrad odbor živnostenského podnikania podľa bydliska živnostníka. V tlačive sa uvedú údaje na živnostníka a tiež dátum ukončenia podnikania, teda deň, ku ktorému sa živnosť ruší a po ktorom už nie je možné na pôvodnú živnosť podnikať. Ak sa neuvedie neskorší dátum ukončenia podnikania, živnosť zanikne dňom oznámenia nasledujúcim po dni doručenia oznámenia o ukončení podnikania. Viac o zrušení živnosti si prečítajte v tomto článku.

Druhou možnosťou je prerušenie resp. pozastavenie živnosti. Postup je podobný ako pri zrušení živnosti. Pozastaviť živnosť môžete cez online formulár na pozastavenie živnosti alebo podaním papierového oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti. V pozastavení živnosti sa uvedie, na aké obdobie si želáte pozastaviť živnosť. Účinky pozastavenia nastupujú dňom oznámenia pozastavenia živnostenskému úradu alebo neskorším dňom uvedeným v oznámení. Živnostník, ktorý má pozastavenú živnosť, je vo vzťahu k daňovému úradu, Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni v takom postavení, ako by mal živnosť zrušenú. Viac informácií o pozastavení živnosti si prečítajte v tomto článku.

4. KROK: Povinnosti po zrušení živností

Živnostenský úrad oznámi ukončenie živnosti daňovému úradu a zdravotnej poisťovni. Následne musí sám živnostník do 15 dní od ukončenia podnikania vrátiť Daňovému úradu osvedčenie o registrácii – kartičku s DIČ. Ak ju náhodou stratil, stačí ju nahradiť čestným vyhlásením o strate. Ak bol registrovaný aj na DPH či daň z motorového vozidla, je taktiež potrebné odhlásiť sa. V Sociálnej poisťovni sa živnostník musí z povinného poistenia odhlásiť sám, vyplnením a podaním tlačiva Registračný list fyzickej osoby. 

 

 

Založenie s.r.o.

Chcem založiť novú s.r.o.

Viac info

Zrušenie živnosti

Chcem ukončiť podnikanie a zrušiť živnosť

Viac info

Pozastavenie živnosti

Chcem dočasne prerušiť živnosť

Viac info

  

Náš autor: Tomáš Hôra

Náš autor: Tomáš Hôra

Advokát spolupracujúci s portálom SroOnline.sk. Venuje sa najmä právnemu poradenstvu pre podnikateľov. Špecializuje sa na právo obchodných spoločností, obchodné a pracovné právo. Vyštudoval právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Počas štúdia získal prax aj v medzinárodnej advokátskej kancelárii, ktorú ďalej prehlboval aj po štúdiu, keď pôsobil v jednej z významných slovenských advokátskych kancelárii. Následne sa osamostatnil a založil si vlastnú advokátsku kanceláriu. Advokátske skúšky ako jeden z mála absolvoval s vyznamenaním.